ISS, ITR

Özgür Cam, İşlenmiş Camlar, Mimari Camlar, Trakya Şişe Cam, Duracam,Durasolar, flotal, Gürültü Kontrol Camları, Aura Reflekta, Klasik Buzlu Cam, Telli Buzlu Cam,

HAT DIŞI KAPLAMALI REFLEKTİF GÜNEŞ KONTROL CAMLARI
*Trakya Cam´ın Hat Dışı Kaplamalı Reflektif Güneş Kontrol Camları, düzcamın üretimi sonrası vakum ortamında elektron saçılma (magnetron vacuum sputtering) yöntemiyle çok katlı metal/metal oksitler kaplanması ile elde edilir.
*Gümüş (ISS) ve
Turkuvaz (ITR) olmak üzere iki reflektif kaplama türü seçeneği vardır.
*Kaplamalar renksiz veya harmandan renkli camlar üzerine uygulanabilir. Bu sayede tasarımcılara çok sayıda renk ve performans seçeneği sunulur.
*Reflektif özelliği nedeniyle ışığın kuvvetli olduğu taraftan bakıldığında ayna etkisi yaratır. Örneğin gündüz saatlerinde içten dışa, gece ise tam tersine dıştan içe tek yönlü görüntü sağlar.
*Giydirme cepheli binalarda reflektif özelliği yardımıyla kolon, kiriş, parapet duvarı, asma tavan ve tesisat boşlukları gibi yapı unsurlarını gizleyerek görüntü bütünlüğü sağlar.
*Emaye baskı, temperleme, kısmi temperleme ve laminasyon işlemleri kaplama öncesinde yapılır.
*Kaplamalı yüzey içe (#2) gelecek şekilde kullanılır.
*Tek cam olarak kullanılması tavsiye edilmez, Isıcam® bünyesinde kullanılması tavsiye edilir.
*Hat Dışı Kaplamalı Reflektif Güneş Kontrol Camları, Isıcam® ünitesinde renksiz düzcam  veya ısı kontrol kaplamalı  (Low- E) camlarla kullanılabilir.
*Parapet ve cephe kaplama uygulamalarında özel polyester folyolarla opaklaştırılabilir. Folyo opaklaştırma malzemesinin kaplamalı yüzey ile olan uyumu için folyo üreticisinin onayı alınmalıdır.
*Bütün güneş kontrol camlarında ısıl kırılma riskleri vardır bu nedenle hat dışı kaplamalı güneş kontrol camlarının temperli veya  kısmi temperli kullanılması tavsiye edilir.

Kullanım Alanları

Ağırlıklı olarak giydirme cepheli konut dışı yapılar olmak üzere güneş kontrolü ve yansıtıcılık gerektiren bütün yapılarda; pencerelerde, parapetlerde, duvar önlerinde; ve çatı ışıklıklarında kullanılır.

İşleme ve Uygulama

 
Paketleme ve Ambalajlama
 
Jumbo ve Makine Ebatı Camlar :
*Paketin ilk plakası kaplamasız camdır.
*Kaplamalı cam ISS ise arasına ayırıcı malzeme olarak nötr lucite tozu konularak istiflenir.

Özel Ebat Camlar :
*İlk cam kaplamasız tarafı sehpaya temas edecek şekilde konur. Diğer camların (ITR, ISS  güneş kontrol camları) aralarına foam-paper konarak birinci plakaya ters şekilde istiflenir.

Taşıma
*Her türlü kaplamalı cam paketi, taşıma sırasında, camların tek parça-blok halinde davranmasını sağlayacak şekilde bağlanarak, camlar arası sürtünmeyi engelleyecek biçimde yapılmalıdır.
*Kaplamalı camlar taşınırken, nem, kir ve korrozif dumanların zararlı etkilerinden korunmalıdırlar. Makina ebatı ve kesimli cam paketlerinin kamyon ile taşınması kapalı veya brandalı kamyonlarda yapılmalıdır. Branda delik olmamalı ve kamyon kasasının dışına sarkıtarak kapatılmalıdır. Jumbo camlar işletme dışına yalnızca özel jumbo sehpaları bulunan TIR´larla taşınır.

Depolama

*Kaplamalı cam paketlerinin taşıma sonrası fabrika sıcaklığına ulaşmadan açılmamasına dikkat edilmelidir (Fabrika ortam sıcaklığına erişmemiş paketlerin açılması, plakalar arasındaki rutubetin yoğunlaşmasına ve kaplamayı bozmasına neden olabilir).
*Fabrika, işletme ve taşıma alanları korrozif dumanlardan arınmış olmalıdır (Hidroklorik asit v.b. maddelerin aynı yerde depolanmamasına özellikle dikkat edilmelidir).

Kesme

*ISS camların kesilmesi sırasında camlar kesim makinasına beslenirken, kaplamalı yüzeye vakum lastiği temas ettirilmemelidir. Cama çıplak elle dokunulmamalı, iz bırakmayan temiz eldiven kullanılmalıdır.
*Uygun kesme rölesi, kesme yağı ve kesme basıncı kullanılmalıdır. Kesme yağı olarak tüm kaplamalı camlarda olduğu gibi uçucu kesim yağı kullanılmalıdır.
*Kesim yapılan masaların temizliğine dikkat edilmelidir

Kalite
Hat Dışı Kaplamalı Reflektif Güneş Kontrol Camları, "TS EN 1096 Cam- Yapılarda Kullanılan- Kaplamalı Cam" standardına uygun olarak üretilir.